Pierwsza wizyta?
W trakcie pierwszej wizyty podstawowym i kluczowym zadaniem jest zebranie możliwie najdokładniejszego wywiadu oraz badanie fizykalne pacjenta.
Bez względu na diagnozę lekarską w tym czasie uzyskuje się niezbędne informacje potrzebne do zaprogramowania optymalnej formy rehabilitacji.
Po przedstawieniu hipotezy dotyczącej przyczyn dolegliwości, specjalista objaśnia pacjentowi planowane formy leczenia i podaje przewidywany okres powrotu do zdrowia. Czas trwania pierwszej wizyty to przeważnie około 60 do 90 minut.
W przypadku, gdy w czasie wywiadu stwierdzone zostanie, że któryś z objawów jest niejasny
lub jego leczenie nie należy do kompetencji fizjoterapeuty, pacjent może zostać poproszony
o wykonanie dodatkowych badań obrazowych lub zostanie przekierowany do odpowiedniego specjalisty. Podczas pierwszej wizyty terapeuta wykonuje też pierwszą, próbną terapię, która kończy się ponownym testowaniem stanu pacjenta w celu oceny skuteczności działań.
Na koniec wydawane są zalecenia, które pacjent powinien wykonywać samodzielnie w domu, aby utrwalić efekt terapeutyczny.
Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą wszelką dokumentację medyczną, oraz badania obrazowe w formie cyfrowej lub fizycznej.
W czasie wizyty w gabinecie, strój pacjenta powinien być wygodny, aby nie krępować ruchów oraz w razie potrzeby odsłonięcia miejsc, na których będzie pracować terapeuta, tak aby czuć się swobodnie i nieskrępowanie.